Jedną z metod rehabilitacji, którą oferuję małym pacjentom jest terapia NDT-Bobath. Jej celem jest usprawnienie niemowląt i dzieci z zaburzonym rozwojem psychoruchowym.
Metoda stosowana jest z powodzeniem u dzieci z uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego, jak również u dzieci zdrowych z niewielkimi dysfunkcjami.
Terapia NDT-Bobath jest najczęściej stosowaną na świecie interwencją terapeutyczną, która kładzie nacisk na obserwację i analizę możliwości funkcjonalnych pacjenta oraz na jasne określenie celów terapeutycznych.
Dodatkowo NDT-Bobath jest dynamiczną koncepcją, opartą na najnowszej wiedzy neurofizjologicznej. Jest systematycznie weryfikowana i uzupełniana nowymi informacjami oraz wnioskami wynikającymi z najnowszych badań naukowych odnośnie ruchu.
Usprawnianie metodą NDT-Bobath ma na celu pomóc dziecku z deficytem neurologicznym stać się samodzielnym, funkcjonować i wykorzystywać swoje możliwości. Natomiast dzieciom z niewielkimi zaburzeniami ruchowymi pomaga w harmonijnym rozwoju psychomotorycznym.
Terapia NDT Bobath kierowana jest do noworodków (w tym wcześniaków), niemowląt, małych i większych dzieci, w szczególności z:
- uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego
- mózgowym porażeniem dziecięcym
- opóźnieniem rozwoju psychoruchowego
- obniżeniem lub wzmożeniem napięcia mięśniowego
- asymetrią ułożeniową
- zespołami genetycznymi
- porażeniem splotu barkowego
- kręczem szyi
- problemami ortopedycznymi
- zaburzeniami karmienia, ssania, połykania
Strategia postępowania terapeutycznego jest zawsze planowana indywidualnie dla każdego dziecka, a w określaniu celów pomagają rodzice.
Pielęgnacja
Zarówno dzieci z problemami rozwojowymi jak i te, których rozwój ruchowy przebiega w sposób prawidłowy, potrzebują odpowiednio wykonywanych zabiegów pielęgnacyjnych. Mogą być one łatwo włączone w rozkład dnia. Nie zaburzają także interakcji matka−dziecko, a prawidłowo wykonywane proste czynności, noszenie dziecka czy zabawa z nim są naturalnym sposobem wspomagania rehabilitacji i stymulowania rozwoju.
Odpowiednia pielęgnacja w naturalny sposób utrwala prawidłowe wzorce ruchowe oraz pozwala na dostarczenie dziecku prawidłowych doświadczeń sensomotorycznych wielokrotnie w ciągu dnia.
W trakcie terapii rodzice nauczą się:
- jak podnosić i odkładać niemowlę
- w jaki sposób nosić dziecko
- jak prawidłowo rozbierać i ubierać niemowlaka
- w jaki sposób przewijać niemowlaka
- jak prawidłowo karmić dziecko
- w jaki sposób stymulować następny etap rozwoju poprzez zabawę